Zaawansowane programy – czy faktycznie ich potrzebujemy?

Wszędobylskie reklamy atakują każdego dnia nowościami. Każdego dnia jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o nowych produktach – użytecznych lub nie – oryginalnych nurtach w modzie, różnych „must have tego lata czy zimy”, nowych gadżetach elektronicznych. Jesteśmy w stanie przebierać i kupować, co jedynie chcemy, ciągle nowsze oraz poprawniejsze, ale czy aby na pewno niezbędne? Postęp technologiczny i cywilizacyjny dostarczył duże zmiany.

Naturalnie dużo z nich to zmiany na lepsze, bez postępu i wynalazków nie wolno by było chociażby leczyć pewnych chorób bądź też kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to właśnie dzięki laparoskopowi realizowanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Ale większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy całkowicie bezużyteczne, ponieważ jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezwykle od tego, który zszedł z linii produkcyjnej dziś.

Czemu w związku z tym producenci mówią coś innego? To proste – by więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Dawniej towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dzisiaj za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, aby zapewnić sobie rynek zbytu na bezustannie pionierskie artykuły, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem odpowiedniego, co oznacza, że jeśli coś jest solidne, to nie należy próbować tego poprawiać, bowiem można to tylko popsuć. Jednak czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A jednakże przedstawiciele nauki oraz eksperci z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to oryginalnych wynalazków. Czy są one nieprzydatne? Rzecz jasna, że są wymagane. Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Przecież gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dziś nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych czy oglądać filmów w domu.

Post Comment