Rodzaje żarówek energooszczędnych – którą wybrać?

Coraz częściej szukamy alternatyw, które mają na celu pomóc nam oszczędzać. Jednym z takich rozwiązań są żarówki energooszczędne. Ich używanie wpływa nie tylko na nasz budżet, ale również na kwestie ekologiczne. Zobacz, który rodzaj żarówek będzie najlepszy.

Żarówki energooszczędne to rodzaj oświetlenia zużywający znacznie mniej prądu niż to tradycyjne, z którego korzystaliśmy do niedawna. Są one bardziej trwałe, posiadają dłuższy czas użytkowania i przede wszystkim nie są tak szkodliwe dla środowiska naturalnego. Żarówki energooszczędne wykorzystują niemal o 80 procent mniej energii elektrycznej, co w przeliczeniu daje bardzo dobre wyniki i sporą oszczędność w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że żarówki tego typu przy ciągłym włączaniu i wyłączaniu pobierają najwięcej energii. Nie nagrzewają się natychmiast i potrzebują kilku minut, by uzyskać swą całkowitą moc.

Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów żarówek energooszczędnych, które charakteryzują się swoimi indywidualnymi właściwościami. Warto również pamiętać, że są one zazwyczaj nieco droższe od tych tradycyjnych, a ich instalacja wymaga odpowiednich warunków. Dzisiaj jednak ten rodzaj oświetlenia zaczyna przeważać, dlatego też prostsze i nieco tańsze staje się ich użytkowanie.

Produkty oświetleniowe, w tym plafony sufitowe, znajdziesz tu – sprawdź oferty!

Rodzaje żarówek energooszczędnych

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów żarówek energooszczędnych jest światło LED. Oświetlenie to charakteryzuje się długim okresem użytkowania oraz trwałością na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego światło LED gwarantuje dużą oszczędność prądu, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Nie nagrzewają się tak mocno, co sprawia, że bezpiecznie można umieścić je w różnych obudowach. Produkowane są w różnych barwach. Rozświetlają się niemal natychmiast i są bardzo odporne na wszelkie wstrząsy oraz drgania.

Innym rodzajem żarówek energooszczędnych są świetlówki kompaktowe. Mogą działać nawet do 10 lat, przy prawidłowym ich użytkowaniu. Zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Warto jednak pamiętać, że przy częstym włączaniu i wyłączaniu pobierają sporo energii. Posiadają różne kształty i wielkości, przez co można dostosować je do normalnego wejścia żarówki. Wadą tego rodzaju żarówek może być to, że posiadają one w swoim składzie rtęć, która jest szkodliwa dla środowiska.

Żarówki halogenowe to kolejne źródło energooszczędnego oświetlenia. Są również znacznie bardziej żywotne niż tradycyjne żarówki i zużywają znacznie mniej energii. Dostępne są w różnych kształtach oraz rozmiarach. Niestety wadą jest to, że bardzo mocno się nagrzewają, a także wytwarzają niekorzystne dla oka promieniowanie (można je zneutralizować zakładając specjalne filtry). Warto również wiedzieć, że żarówek halogenowych nie powinniśmy dotykać bezpośrednio palcami, ponieważ może to wpłynąć na ich żywotność.

Co należy wziąć pod uwagę?

Każda z żarówek energooszczędnych posiada swoje plusy i minusy. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jakim miejscu zamierzamy umieścić dane źródło światła oraz na jakiej barwie nam najbardziej zależy. Oprócz tego zwróćmy uwagę na dobór mocy, trwałość danego produktu, napięcie jakim powinna być zasilana żarówka oraz sprawdźmy rodzaj trzonka i kształt żarówki, tak by wszystko pasowało do wybranej oprawy.

One Comment - Write a Comment

  1. Przyszłość leży w ledowych żarówkach, co już od wielu lat się sprawdza 🙂

    Reply

Post Comment