Jakie są przyczyny płaskostopia i jak temu zapobiec?

Czym jest płaskostopie i czy można mu zapobiec? W jaki sposób działać, by uniknąć tego problemu? Jakie są jego najczęstsze objawy. Poniżej znajdziecie odpowiedź na te pytania i wskazówki, które pomogą wam uniknąć tego problemu.

Płaskostopie (potocznie zwane platfusem) to deformacja stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia się stopy, w czego konsekwencji staje się płaska. Podczas płaskostopia cała stopa styka się z podłożem, zaś kości układają się w linii prostej. Wyróżnić można dwa rodzaje tego schorzenia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne. Pierwsze z nich jest wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego stopy, natomiast drugie powstaje na skutek obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy. Lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj płaskostopia nas dotyka.

Jakie są przyczyny?

Przyczyn płaskostopia jest wiele i niekiedy ciężko precyzyjnie stwierdzić, z jakiego powodu pojawiło się u nas to schorzenie. Należy zaznaczyć, że płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki mogą niekiedy wymagać leczenia operacyjnego.

Głównym powodem załamania się sklepienia stopy są dysproporcje pomiędzy jej możliwościami, a nakładanym obciążeniem. Zazwyczaj ma na to wpływ nadwaga, ale nie tylko. Może do tego prowadzić osłabienie, uszkodzenie wiązadeł, stawów i mięśni stopy, co z kolei prowadzi do ich niewydolności oraz zbytniego obciążenia.

Inną przyczyną może być także noszenie niewłaściwego i niedopasowanego obuwia. To szczególnie ważne w przypadku dzieci oraz młodzieży, u których stopy dopiero się kształtują. Musimy zadbać o to, by od najmłodszych lat zadbać o właściwą korekcję stóp.

Buty na www.buty360.pl – sprawdź dostępne modele i marki

Przyczynami płaskostopia może być maszerowanie na zewnętrznych częściach stopy, ciągłe chodzenie po równym i twardym podłożu, długotrwałe granie w piłkę nożną lub ręczną.

Jakie są objawy?

Objawy płaskostopia mogą być mniej lub bardziej widoczne. Wszystko zależy od poziomu wady, jaka powstała w wyniku tego schorzenia. Jednym z głównych objawów jest przede wszystkim deformacja stóp. Oprócz tego pojawiają się bóle stawów, mięśni, a także kręgosłupa. Objawem może być także nierównomierne ścieranie się podeszwy buta oraz pojawianie się otarć i odcisków.

Deformację stopy każdy może zaobserwować samodzielnie. Wystarczy odcisnąć mokrą stopę na podłodze. Jeśli zauważymy, że na odcisku widoczna jest cała lub prawie cała stopa to znak, że powinniśmy udać się do ortopedy. Szczególnie należy obserwować stopy i postawę swoich dzieci, u których te schorzenie może szybko się rozwijać.

Jak temu zapobiegać?

Przede wszystkim warto zadbać o to, by kontrolować swoją postawę oraz ruchy. Jeśli odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia i mamy problem z dopasowaniem butów, powinniśmy udać się do specjalisty. Pomóc mogą nam wkładki ortopedyczne, które zmniejszają ból stóp, mięśni oraz kręgosłupa, a także wpływają na komfort chodzenia. Można także kupować obuwie korekcyjne, które pomoże neutralizować objawy płaskostopia.

Post Comment