Jak wykorzystać niewielką przestrzeń na poddaszu?

Jak urządzić pomieszczenia na poddaszu? Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami? O czym należy pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji oraz wskazówek.

Poddasze to miejsce, które trudno jest odpowiednio zaaranżować. Utrudnia to zazwyczaj niewielka przestrzeń oraz skośne ściany. Istnieje jednak wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Najważniejsze, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna. Wiele oczywiście zależy od wielkości pomieszczeń oraz od rodzaju ścian, jakie się tam pojawiają. Poddasze to świetne miejsce na stworzenie dodatkowej sypialni czy gabinetu.

Przed przystąpieniem do urządzania poddasza warto zmierzyć miejsca pod skosami oraz zaplanować ustawienie mebli. Może się okazać, że niekiedy konieczne będzie skorzystanie z mebli na zamówienie. Nieregularne ściany oraz sufit utrudniają ustawianie niektórych sprzętów. Urządzanie poddasza powinno być dokładnie zaplanowane i przemyślane.

Przestrzeń pod skosami

Ściany na poddaszu mogą mieć różny kąt nachylenia oraz wysokość. Niekiedy dach może dochodzić do samej podłogi, co znacznie może utrudniać wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni. Często jednak bywa tak, że tzw. ścianki kolankowe są nieco wyższe, dzięki czemu pod skosem możemy umieścić łóżko czy biurko w gabinecie. Należy pamiętać, że niskie skosy utrudniają wykorzystanie przestrzeni, dlatego lepiej zrezygnować z ustawiania tam rzeczy, z których często korzystamy.

Na stronie http://www.radiuscentrum.pl/ dostępnych jest wiele mebli – dopasuj meble do swojego wystroju

Pod ścianką kolankową można umieścić różnego rodzaju szafki oraz schowki. Istotne jest to, by można było do nich swobodnie podejść. Wiele zależy również od rodzaju pomieszczeń. Inaczej będzie wyglądało wykorzystanie tej przestrzeni w sypialni, a inaczej w łazience czy kuchni. Przed urządzaniem danego pomieszczenia należy dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary, tak by korzystanie z poszczególnych mebli oraz sprzętów było jak najbardziej funkcjonalne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz właściwego zagospodarowania przestrzeni pod skosami istotne są również inne elementy. Pamiętajmy, że na poddaszu znajduje się zazwyczaj mało naturalnego światła, szczególnie jeśli przestrzeń jest niewielka i nie można zamontować dodatkowym okien. Ważne będzie zatem właściwe oświetlenie, które nie tylko będzie spełniać praktyczne funkcje, ale również nada pomieszczeniom odpowiedniego klimatu. W takich miejscach najczęściej stosuje się halogenowe czy punktowe oświetlenie, które nie będzie zajmowało zbyt dużo miejsca.

Należy również zwrócić uwagę na kolory ścian oraz mebli. Wiele oczywiście zależy od rozmiaru danych pomieszczeń. Jeśli jednak zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, lepiej postawić na stonowane, jednolite kolory ścian oraz mebli. Najlepiej sprawdzą się oczywiście jasne kolory. Ciemne barwy z odpowiednimi dodatkami oraz dekoracjami również mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze, by nie przesadzać z różnorodnością kolorów czy kształtów, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego.

One Comment - Write a Comment

  1. Dobrze zaaranżowane poddasze może być niezwykle klimatyczne 😛 Na pewno warto mieć!

    Reply

Post Comment