Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem?

Zakup nieruchomości to bardzo duże przedsięwzięcie, które nie tylko wiąże się z nadzieją na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, ale także dużym stresem. Wszystko dlatego, że trzeba wydać mnóstwo pieniędzy.

Nic więc dziwnego, że każdy chce, aby transakcja była w 100% udana, a gotówka nie została, kolokwialnie pisząc, wyrzucona w błoto. Co zatem zrobić, żeby dokładnie sprawdzić nieruchomość przed sfinalizowaniem transakcji?

Stan techniczny

W ogłoszeniach zazwyczaj trudno doszukać się jakichś negatywnych cech danego domu czy mieszkania. Wszystko dlatego, że właścicielom zależy na sprzedaży po jak najwyższej cenie. Oczywiście, można zastanawiać się czy jest to etyczne postępowanie czy nie. Jedno jest pewne – nigdy do końca nie wolno wierzyć w to, co zostało zawarte w ogłoszeniu. Bardzo ważne jest to – kupując nową nieruchomość – aby dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Wszystko dlatego, że dzięki temu można uniknąć błędnych inwestycji. Co należy wziąć pod lupę? Bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na stan instalacji wodnej czy gazowej.

Poza tym trzeba zwrócić uwagę na ściany. Wszystko po to, aby zaobserwować czy nie gromadzi się tam jakakolwiek wilgoć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaglądnąć na przykład pod dywan. Statystyki pokazują bowiem, że niektórzy właściciele skrzętnie ukrywają tam na przykład kiepskiej jakości parkiet, aby otrzymać jak najwięcej pieniędzy za nieruchomość. Bardzo istotne jest to, że jeśli sami nie posiadacie odpowiedniej wiedzy w tym aspekcie – bo nie każdy jest alfą i omegą – to warto wziąć ze sobą na takie oględziny kogoś, kto ma pojęcie o tej branży.

Okolica

Przed wpłaceniem pieniędzy na konto warto także zwrócić uwagę na okolicę. Nie chodzi tylko o kwestie dotyczące na przykład bliskości do sklepu czy apteki itp. Na początek należy sprawdzić konkretne mieszkania pod kątem sąsiadów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład spytać się lokatorów czy w danej nieruchomości jest spokojnie czy nie do końca. Oczywiście, czasami sąsiedzi nie są skorzy do udzielania takich odpowiedzi lub po prostu nie chcą innym podpaść.

W związku z tym bardzo dobrym patentem jest na przykład przespacerować się po najbliższej okolicy – najlepiej robić to w godzinach wieczornych. Dzięki temu można więcej dowiedzieć się o konkretnym miejscu, ponieważ statystycznie wtedy najwięcej ludzi przebywa w swoich mieszkaniach. Można też podpytać się na przykład pani z pobliskiego kiosku czy warzywniaka o daną okolicę – zazwyczaj takiej osoby chętnie udzielają informacji. Dzięki temu dowiecie się czy konkretne miejsce jest spokojne czy należy omijać je szerokim łukiem.

Dlaczego warto weryfikować kwestie podane w ogłoszeniu?

W ogłoszeniu jest napisane, że dojazd do centrum zajmuje tylko kwadrans? Jeśli nie jesteście z danego miasta, to koniecznie warto to sprawdzić. Często bowiem dzieje się tak, że właściciele naginają prawdę, aby tylko uzyskać lepszą cenę. Niektórzy wierzą im na słowo, co jest bardzo błędnym podejściem do tematu. Poza tym jest różnica czy dojazd zajmuje 15 minut czy na przykład 25 minut… Ponadto możecie użyć takiego argumentu potem w negocjacjach, co na pewno da Wam szansę na wywalczenie lepszej sumy.

Omawiając zagadnienia związane ze sprzedażą mieszkania, ciekawą propozycją jest również skup nieruchomości, dzięki któremu – w razie nagłych problemów finansowych – możemy wziąć pożyczkę pod zastaw. Często bywa tak, że wiele osób potrzebuje pilnego zastrzyku gotówki, na dobrych warunkach – wówczas warto zainteresować się firmami udzielającymi tego rodzaju pożyczek.

One Comment - Write a Comment

  1. Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Pozdrawiam!

    Reply

Post Comment